suma: 0,00 zł do kasy
Dlaczego stal nierdzewna rdzewieje? Poznaj sposoby by temu zapobiec 0
Dlaczego stal nierdzewna rdzewieje? Poznaj sposoby by temu zapobiec

Stal nierdzewna z założenia rdzewieć nie powinna. Zdarza się jednak, że na jej powierzchni pojawiają się zanieczyszczenia i zabrudzenia, a niekiedy rownież właśnie rdza. Jak sobie z tym poradzić i jak zapobiegać rdzewieniu stali na przyszłość? Przeczytaj nasz poradnik i skorzystaj z podpowiedzi.

Dlaczego stal nierdzewna rdzewieje?

W pierwszej kolejności należałoby się zastanowić, dlaczego w ogóle stal rdzewieje. Otóż, okazuje się, że stal nierdzewna jest nierdzewna tylko w teorii. Takie określenie zostało przypisane do tego rodzaju stali, ponieważ rdzewieje ona znacznie wolniej i słabiej, niż inne gatunki. W porównaniu do zwykłej stali węglowej, sposób i prędkość z jaką zachodzi rdzewienie jest zdecydowanie mniejsza.
To zadecydowało o takim właśnie scharakteryzowaniu tego materiału. Dodatkowo, warto również dodać, że ten gatunek stali jest odporny też na działanie warunków atmosferycznych i wody. Innymi słowy - sam pobyt na świeżym powietrzu, czy nawet deszcz, nie wpłyną na to, że stal nierdzewna ulegnie korozji.

Działają na nią nieco bardziej agresywne warunki. I tak, gdy w środowisku znajduje się dość dużo chloru, stal może ulec korozji wżerowej. Z korozją szczelinową mamy do czynienia, gdy w szczelinie znajduje się mało tlenu, a stal narażona jest na długotrwałą obecność w roztworach, które są bogate w chlorki.
Z korozją bimetaliczną czy galwaniczną mamy do czynienia wówczas, gdy dwa rodzaje metalu przebywają i stykają się w tym samym elektrolicie. Gdy na stal działają naprężenia rozciągające, może dojść do pęknięć korozyjnych naprężeń. Oczywiście wpływ muszą wywrzeć również określone warunki środowiskowe. Wówczas dochodzi do korozji naprężeniowej.

Korozja ogólna zachodzi wtedy, gdy stal ma pH mniejsze niż 1. Jest jeszcze jeden rodzaj korozji, czyli międzykrystaliczna. Dochodzi do niej wtedy, gdy stal austenityczna jest podgrzewana do temperatury między 480 a 850 stopni Celsjusza. Dochodzi wówczas do rozpuszczania granic ziaren na skutek właśnie korozji.

Jak zapobiegać rdzewieniu stali nierdzewnej?

Z uwagi na zagrożenie korozją, warto w sposób szczególny zadbać o tego rodzaju materiały. Istnieje kilka sprawdzonych metod, które z pewnością pomogą w utrzymaniu stali w dobrym stanie.
Gdy w czasie obróbki stali pojawią się jakieś pyły lub przebarwienia należy materiał oczyścić i usunąć je za pomocą nylonowej szmatki lub gąbki.
W żadnym razie nie wolno stosować szczotek drucianych. Przecieranie stali za ich pomocą może spowodować osadzanie się osadów stali węglowej.

W przypadku wystąpienia korozji wżerowej, wszelkie przebarwienia należy usuwać kwasem lub mechanicznie. Zastosować można słabe kwasy fosforowe, mrówkowe lub szczawiowe. - dekontaminacja. Można też skorzystać z wytrawiania, czyli kąpieli w kwasie azotowym lub fluorowodorowym.
Jeżeli pojawią się większe zabrudzenia należy wykorzystać środki do czyszczenia wyprodukowane na bazie alkoholu.
Warto też unikać kontaktu stali nierdzewnej z innymi gatunkami stali (stalą niestopową). Nie powinno się również używać narzędzi, które wcześniej wykorzystywane były do obróbki stali niestopowej.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl