suma: 0,00 zł do kasy
5 pomysłów na nowoczesne ogrodzenie z profili zamkniętych 0
5 pomysłów na nowoczesne ogrodzenie z profili zamkniętych

Ogrodzenie stanowi bardzo ważny element działki i całej posesji. Choć niegdyś pełniło ono funkcje przede wszystkim granicy, dziś staje się również elementem ozdobnym, dekoracyjnym. Z tego względu coraz częściej wybierane są rozwiązania, które łączą w sobie funkcjonalność, estetykę i bezpieczeństwo. Jak zbudować nowoczesne ogrodzenie z profili zamkniętych? Jakie rozwiązania wykorzystać? Poniższy poradnik przybliży Ci pięć ciekawych i stosunkowo prostych pomysłów na wykonanie ogrodzenia z profili zamkniętych.

Funkcje ogrodzenia

Obecnie ogrodzenie pełni funkcję wizytówki posesji. Nie tylko wyznacza jej jednoznaczną granicę, ale również odpowiada za pierwsze wrażenie. Dlatego też dążymy do tego, by te ogrodzenia były estetyczne.
Jednocześnie jest to również forma odcięcia od świata. Ogrody coraz częściej są minimalistyczne, a więc nie ma w nich miejsca na wysokie tuje czy inne rośliny. Z tego powodu konieczne jest stworzenie takiego ogrodzenia, które pozwoli osłonić się przed przechodniami i zapewni odrobinę prywatności.
Do tego dochodzą też względy finansowe. Staramy się, by zamontowane ogrodzenie było rozwiązaniem na lata. Z tego powodu, musi być solidne i trwałe. Nie może ulec uszkodzeniu pod wpływem wiatru czy innych czynników.
Wszystkie powyższe warunki spełniają ogrodzenia wykonane z profili. A jakie opcje masz do wyboru? Sprawdź pięć, które dla Ciebie przygotowaliśmy. To oczywiście nie wyczerpuje całej gamy pomysłów, ale może Cię zainspirować do zaprojektowania własnego rozwiązania.

Poziome ogrodzenie z profili

Na początek coś prostego. Jest to poziome ogrodzenie z profili. Poszczególne profile montuje się miedzy murowanymi słupkami ogrodzeniowymi. Przerwy między profilami mogą być większe (co daj więcej światła i widok na ogród/ na ulicę) lub mniejsze (szczelniej osłonią wnętrze posesji). Można zastosować profile równe, o tej samej szerokości lub zróżnicowane. Szczeliny też nie muszą być takie same. Można zdecydować się na wykorzystanie różnych profili i ułożyć je w zróżnicowanych odstępach. Jak widać, w tym jednym rozwiązaniu jest wiele różnorodnych opcji i możliwości, a to tylko profile ułożone poziomo.

Profile ułożone pionowo

Przy odpowiednim wykończeniu, takie ogrodzenie może do złudzenia przypominać ogrodzenie kute. Profile mogą być wykończone elementami ozdobnymi (grotami, kulami, itp.). Dodatkowo można zastosować zróżnicowaną wysokość profili. Wówczas można uzyskać efekt fali u szczytu, gdzie część ogrodzenia stopniowo jest coraz wyższa, by następnie znów opadać, ku dołowi.

Zastosowanie dodatkowych elementów ozdobnych powoduje, że ogrodzenie takie doskonale pasuje do klasycznej architektury i klasycznego ogrodu. Dobrze komponuje się z drzewami i krzewami, które nasadzone są w pobliżu.

Geometryczne ogrodzenie

W tym przypadku profile układa się zarówno pionowo, jak i poziomo. W efekcie powstają estetyczne, geometryczne wzory (kwadraty i prostokąty). Można też za ich pomocą wykonywać łuki i półkola, co dodatkowo wzmocni efekty estetyczne całości.
Przęsła z geometrycznymi wzorami można wykonać samemu, ale przyda się tu umiejętność spawania. Można też zamówić gotowe, z już zaprojektowanym motywem.

Ogrodzenie żaluzjowe

Ogrodzenia żaluzjowe są ostatnio coraz bardziej modne i popularne. Dzieje się tak nie tylko ze względu na ich wygląd, ale również funkcjonalność. Można to zrozumieć, analizując konstrukcję takiego przęsła.
Ogrodzenie żaluzjowe wykonane jest z profili o takiej samej szerokości, ustawionych poziomo i w takiej samej odległości względem siebie. Jest to więc pewna wariacja ogrodzenia poziomego.
Różnica polega na tym, że profile ustawione są pod kątem. W efekcie wyglądają, jakby na siebie nieco zachodziły i przypominają klasyczne żaluzje okienne.
Zaletą takiego rozwiązania jest stosunkowo szczelne osłonięcie terenu posesji od chodnika. Można więc zapewnić sobie dużą prywatność bez konieczności nasadzenia wysokich drzew. Jednocześnie, między poszczególnymi profilami nadal pozostaje przerwa, co pozwala na cyrkulację powietrza. Z tego powodu takie żaluzjowe przęsła cieszą się dużym zainteresowaniem.

Pionowe zastosowanie profili w przęsłach

Ten przykład jest wariacją ogrodzenia przytoczonego w drugim przykładzie. Tym razem jednak profile nie są zdobione dekoracyjnymi wykończeniami, tylko pozostawione „na płasko”.

Jest to raczej klasyczne i minimalistyczne rozwiązanie. Pionowe profile łączy się jednym poziomym u góry i jednym poziomy u dołu. Mogą być jednej długości - wówczas podkreślisz minimalny charakter przęsła i jego prostotę. Można też zdecydować się na różne długości profili. Wówczas górna poprzeczka powinna być wyprofilowana w łuk, by płynnie je ze sobą połączyć. Przęsło nadal będzie minimalistyczne, ale nieco bardziej dekoracyjne.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl