suma: 0,00 zł do kasy
Dwuteowniki stalowe - kompendium wiedzy. 0
Dwuteowniki stalowe - kompendium wiedzy.

Standardowe dwuteowniki europejskie oznaczane jako IPN, mają kształt pręta ze skośną powierzchnią wewnętrzną stopy. Zgodnie z normą DIN 1025, są one wykorzystywane w różnorodnych projektach budowlanych i konstrukcyjnych, oferując niezawodność i trwałość.

Rodzaje dwuteowników

Dwuteownik stalowy HEA

Dwuteownik stalowy HEA to jeden z typów dwuteowników szerokostopowych wykorzystywanych wa konstrukcjach stalowych. Oznacza się go jako HEA. Posiada szerokie stopki i charakteryzuje się zastosowaniem zgodnym z normą DIN 1025-3. Dwuteowniki HEA są popularne w przemyśle, szczególnie tam, gdzie ważne jest połączenie wytrzymałości i lekkości konstrukcji.

Dwuteownik stalowy HEB

Dwuteownik stalowy HEB również należy do rodziny dwuteowników szerokostopowych. Jest oznaczany jako HEB, co pochodzi od holenderskiego "Hollandse Europees Breedflens Profiel". Wymiary tego dwuteownika mieszczą się w zakresie określonym przez normę DIN 1025-2. HEB jest powszechnie stosowany w różnych projektach przemysłowych, gdzie wymagana jest większa wytrzymałość konstrukcji.

Dwuteownik stalowy HEM

Dwuteownik stalowy HEM to cięższa wersja dwuteownika szerokostopowego, charakteryzująca się wysoką wytrzymałością. Ze wszystkich dwuteownikow szerokostopowych jeden metr bieżacy dwuteownika HEM jest najcięższy, a zatem najdroższy. Dwuteowniki HEM znajdują zastosowanie w projektach, które wymagają odporności na duże obciążenia i trudne warunki.

Dwuteownik stalowy IPE

Dwuteownik stalowy IPE to jeden z typów dwuteowników europejskich, znanych również jako dwuteowniki typu I. Oznacza się go jako IPE, co jest skrótem od angielskiego "I-Profile European". IPE posiada kształt pręta lub dwuteownika z równoległą powierzchnią wewnętrzną stóp, zgodnie z normą DIN 1025. Te dwuteowniki są zdecydowanie lżejsze, aniżeli dwuteowniki HEM. Zyskały swoją popularność dzięki stosunkowi ceny do wytrzymałości.

Dwuteownik stalowy IPN

Dwuteownik stalowy IPN należy do standardowych dwuteowników europejskich. Oznacza się go jako IPN, co jest skrótem od angielskiego "I-Profile Narrow". Charakteryzuje się kształtem pręta ze skośną powierzchnią wewnętrzną stopy, zgodnie z normą DIN 1025. Dwuteowniki IPN są powszechnie stosowane w różnych projektach budowlanych i konstrukcyjnych.

 

Zakresy produkcyjne poszczególnych dwuteowników

IPN produkowany jest od IPN80 do IPN550.

IPE produkowany jest od IPE80 do IPE600.

HEA, HEB oraz HEM to zakres od 100 do 1000.

Dla porównania jeden metr bieżący IPE100 waży 8,1kg, IPN100 8,34kg, HEA100 16,7kg, HEB100 20,4kg, a z kolei metr HEM100 waży aż 41,8kg. Jak widać cena jednego metra znacząco różni się w zależności od wybranego zastosowania.

Zakres produkcyjny dwuteowników to od 3 do 24 metrów bieżących. 

Popularne gatunki dwuteowników stalowych

Najczęściej stosowane gatunki to S355 oraz S235. W przypadku niektórych, bardziej szczegółowych projektów konstruktorzy wymagają sprecyzowanych gatunkow, takich jak S355J2+N, czyli S355 + normalizacja.

Różne oznaczenia dwuteownikow na innych rynkach

Stany Zjednoczone:

W - Wide Flange

S - American Standard

HP - H-pile

 

Wielka Brytania:

UB - Universal Beam

UC - Universal Column

PFC - Parallel Flange Channel

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl